Summary
Blizny i rozstępy to trudny problem estetyczny, będący powodem wielu kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna i dermatologia estetyczna oferuje dzisiaj skuteczne sposoby pozbycia się widocznych na skórze linii, „pęknięć” czy przerostów.
Blizny i rozstępy to trudny problem estetyczny, będący powodem wielu kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna i dermatologia estetyczna oferuje dzisiaj skuteczne sposoby pozbycia się widocznych na skórze linii, „pęknięć” czy przerostów.
Czym są blizny i rozstępy?
Rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania skóry związanego z nagłą zmianą masy ciała, która miała miejsce w bardzo krótkim czasie. Dlatego zwykle pojawiają się w trakcie gwałtownego tycia lub u kobiet w ciąży. Dotykają też nastolatków, pojawiając się wraz z nagłym wzrostem w okresie dojrzewania lub zwiększeniem masy mięśniowej wskutek treningu. Czynnikami sprzyjającymi rozstępom są predyspozycje genetyczne i czynniki hormonalne. Pod wpływem rozciągania się skóry dochodzi do pękania włókiem kolagenowych. Można więc powiedzieć, że rozstępy są rodzajem blizny.
U kobiet najczęściej występują na udach, piersiach i brzuchu, a u mężczyzn – na barkach, udach, bicepsach i plecach. We wczesnej fazie są koloru fioletowego lub czerwonego i wtedy usunięcie ich może być w 100% proc. skuteczne. Warto jak najwcześniej zacząć stosować specjalistyczne kremy, balsamy czy olejki na rozstępy. Najważniejsza tutaj jest systematyczność i cierpliwość. Znacznie trudniej usunąć „stare” rozstępy, które można poznać po białym kolorze. Jeśli chcemy je
wyeliminować, to najlepiej wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę.
Blizny powstają w miejscu uszkodzenia skóry (na głębokości skóry właściwej lub tkanki podskórnej) np. w wyniku rozcięcia lub rozerwania. Organizm uruchamia wtedy proces „ratunkowy” – w miejscu rany powstaje nowa tkanka łączna, tzw. zastępcza (ziarninująca/włóknista), zbudowana z dużej ilości namnażających się włókien kolagenowych, dzięki czemu jest silna, mocna i powoduje zasklepianie rany od brzegu ku środkowi. Niestety, proces ten zwykle zachodzi szybko i chaotycznie, co powoduje, że blizny są nierówne, różnią się strukturą i kolorem od otaczających tkanek, a u osób z tendencją do przerostów mogą pojawić się tzw. bliznowce (keloidy) czy blizny przerostowe. Blizny ze względu na pochodzenie można ogólnie podzielić na:
Blizny potrądzikowe – to trwałe blizny zanikowe, będące wynikiem nieprawidłowego obchodzenia się z wypryskami (wyciskanie, rozdrapywanie).
Blizny pourazowe – są to zmiany nabyte w wyniku urazu, wypadku. Często uszkodzone miejsce jest bolesne i piekące, daje uczucie ściągania.
Blizny pooparzeniowe – uważane za najtrudniejsze w leczeniu, ponieważ powstają w skórze poddanej działaniu bardzo wysokiej temperatury.
Pooperacyjne – często wyrastają ponad powierzchnię skóry przybierając czerwony lub fioletowy kolor.
Natomiast ze względu na wygląd i przebieg procesu gojenia blizny dzielimy na:
Blizny normalne – proces gojenia przebiega w prawidłowy sposób, blizna „trzyma” się obszaru rany, nie jest ani wklęsła, ani bardzo wypukła.
Blizny zanikowe – związane ze zmniejszoną produkcją kolagenu w skórze, to np. blizny potrądzikowe i po ospie, a także rozstępy.
Blizny przerostowe – powstają, gdy proces naprawczy jest zbyt intensywny. Są wypukłe i zwykle zaczerwienione (ale pozostają w obrębie rany).
Bliznowce (keloidy) – mają włóknistą, twardą strukturę i nieregularny, zwykle podłużny kształt. Z czasem rozrastają się poza obszar rany. Usuwa się je za pomocą laserów ablacyjnych bądź chirurgicznie.
Najskuteczniejsze zabiegi na blizny
Jeszcze do niedawna mało było metod skutecznie poprawiających wygląd blizn i rozstępów. Dziś, głównie dzięki dostępności nowoczesnych technologii laserowych, można uzyskać bardzo satysfakcjonujący efekt – wymaga to jednak czasu. Najczęściej stosowane metody to:
Laserowe usuwanie blizn – działanie opiera się na tworzeniu kontrolowanych uszkodzeń w miejscu blizny lub rozstępu, co wywołuje prawidłowy proces gojenia się i naprawy w skórze. Pobudzona zostaje również produkcja kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstania nowej,
zdrowej tkanki w miejscu uszkodzonej. Dodatkowo laser rozjaśnia ciemny kolor blizn i zmniejsza powstające w ich obrębie zmiany naczyniowe. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a jego niewątpliwą zaletą jest, to że jego zastosowanie nie jest obarczone długim procesem gojenia. Zazwyczaj wykonuje się kilka zabiegów w odstępie od 4 do 6 tygodni (w zależności od wielkości i rodzaju blizny, a także stosowanej technologii). Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, ale nie wyłącza to pacjenta z normalnego funkcjonowania.
Mezoterapia mikroigłowa, np. Dermapen – już samo mechaniczne mikronakłuwanie skóry pobudza tkanki do przebudowy. Dodatkowo na skórę nakładany jest koktajl substancji aktywnych stymulujących jej przebudowę np. na bazie peptydów, witamin czy aminokwasów. Najlepsze efekty osiąga się łącząc zabiegi mikronakłuwania z peelingami chemicznymi, mikrodermabrazją lub dermabrazją. W usuwaniu blizn i rozstępów stosuje się również osocze bogatopłytkowe z własnej krwi pacjenta, które ma silne działanie regenerujące.
Peelingi chemiczne – w przypadku blizn i rozstępów najlepiej sprawdzą się peelingi: salicylowy, pirogronowy, glikolowy oraz trójchlorooctowy (TCA). Ilość zabiegów i odstępy między nimi uzależnione są od rodzaju i stężenia kwasu oraz substancji pomocniczych. Po wykonaniu peelingu chemicznego nie wolno wstawiać skóry na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 4
tygodnie.
Kwas hialuronowy – w przypadku blizn zanikowych stosuje się też czasami „mikrowypełnienia” ubytków tkanki wypełniaczami kwasu hialuronowego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza po ciężkim przebiegu trądziku (tzw. dziobata twarz), konieczne może być wcześniejsze podcięcie blizn.
Pamiętajmy jednak, że pozbycie się rozstępów i blizn to proces, który wymaga planowania i cierpliwości. Najlepsze efekty przynoszą terapie łączone i skojarzone. Zwykle na pełen efekt trzeba poczekać kilka miesięcy, ale ładny, zdrowy, gładki wygląd skóry jest tego wart!