fbpx
Zarezerwuj wizytę już dziś!
szukaj
X

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są trudnym w leczeniu problemem estetycznym. Mogą naprawdę oszpecić twarz, jeśli przebieg trądziku (zwłaszcza młodzieńczego) był intensywny, a skóra w tym czasie źle pielęgnowana. Można jednak skutecznie się ich pobyć. Przedstawiamy najlepsze metody!

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny powstają wskutek uszkodzenia tkanek – w przypadku trądziku odpowiedzialna za to jest przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja skóry objętej zaawanasowanymi zmianami guzkowo-torbielowatymi, często z ropną zawartością. Rozdrapywane, wyciskane, źle leczone krosty i wypryski prowadzą do wytworzenia widocznych blizn, które czasami wręcz zlewają się ze sobą. To niestety bardzo szpeci i jest powodem wielu kompleksów zarówno młodych kobiet, jak i mężczyzn, którzy przeszli trądzik młodzieńczy. Blizna powstaje, ponieważ gdy dochodzi do uszkodzenia skóry, organizm uruchamia proces „ratunkowy” – w miejscu rany powstaje nowa tkanka łączna, tzw. zastępcza (ziarninująca), zbudowana z dużej ilości namnażających się włókien kolagenowych. Umożliwia ona szybkie zasklepienie rany, ale niestety proces ten zwykle zachodzi szybko i chaotycznie, co powoduje, że zabliźnione miejsce różni się strukturą i kolorem od otaczających tkanek – to właśnie blizna. W przypadku trądziku zwykle mamy do czynienia z bliznami zanikowymi, atroficznymi, a więc tworzącymi w skórze wgłębienia, co daje wrażenie „dziobatej” twarzy (podobnie jak po ospie). Czasami dochodzi do ich przyrośnięcia i powstania zrostów podskórnych, co dodatkowo powoduje zaciąganie skóry (efekt pikowanego materaca). W przypadku trądziku wieku dorosłego – coraz częściej dotykającego osoby po 25-30. roku życia – blizn jest mniej i zwykle pojawiają się punktowo w okolicy brody oraz żuchwy. Często są jednak duże i głębokie, co zwiększa ryzyko pojawienia się blizn.

Najskuteczniejsze zabiegi na blizny

Jeszcze do niedawna niewiele było metod skutecznie poprawiających wygląd blizn, zwłaszcza potrądzikowych, które ze względu na umiejscowienie (twarz, czasami plecy), rodzaj (najczęściej to blizny zanikowe) i rozległość są uważane za najtrudniejsze w leczeniu. Obecnie wykorzystujemy przede wszystkim trzy metody: laserowe leczenie blizn, mikronakłuwanie oraz peelingi chemiczne, które można łączyć lub stosować naprzemiennie dla poprawy efektów terapii. Bardzo dobrym zabiegiem wspomagającym jest też mikrodermabrazja. W przypadku blizn przyrośniętych konieczne może także okazać się ich podcinanie.

  • Laserowe usuwanie blizn – zabieg polega na tym, że najpierw tworzymy kontrolowane uszkodzenie skóry w miejscu blizny, wywołując tym samym prawidłowy proces gojenia się tkanki. Laser pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do przebudowy blizny i powstania w jej miejscu nowej, zdrowej tkanki. Wszystko to jednak trwa w czasie. Laserem możemy skutecznie leczyć pojedyncze blizny, jak i te zlewające się w skupiska. Zazwyczaj wykonujemy min. 4-6 zabiegów co 4-6 tygodni. W leczeniu blizn zwykle wykorzystuje się laser CO2 oraz laser erbowo-yagowy.
  • Mikronakłuwanie – tutaj łączymy działanie mechanicznie (mikronakłuwanie skóry cienkimi igiełkami pobudza tkanki do przebudowy) i chemiczne, aplikując na skórę koktajl substancji aktywnych wspomagających ten proces oraz rozjaśniających ciemny/czerwony kolor blizn. Można też zastosować osocze bogatopłytkowe, które silnie regeneruje skórę w miejscu uszkodzeń. Wskutek mikronakłuwania narasta w obrębie blizny nowy kolagen, co wypłyca blizny zanikowe. Zabiegi też trzeba powtarzać min. 4-6 razy dla uzyskania widocznej poprawy.
  • Peelingi chemiczne – są niezastąpione w walce z bliznami, ponieważ nie tylko stymulują przebudowę skóry, ale też ją rozjaśniają, tak aby kolor w miejscu zabliźnienia wyrównał się do otaczających, zdrowych tkanek. Zabiegi trzeba powtarzać wielokrotnie, wedle zaleceń lekarza. Najlepsze efekty daje kwas TCA (trójchlorooctowy).

O czym pamiętać szczególnie?

  • Im wcześniej zaczniesz leczyć blizny potrądzikowe, tym szybsze i lepsze będą efekty.
  • Jest to długotrwały proces, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. W przypadku rozległych blizn terapia może potrwać nawet 1-1,5 roku.
  • Rodzaj, ilość i częstotliwość zabiegów jest zawsze ustalana indywidualnie i często modyfikowana w trakcie terapii, w zależności od postępów i uzyskiwanych efektów. Może się bowiem okazać, że blizna nie reaguje tak na daną metodę, jak spodziewał się lekarz, i trzeba ją zamienić na inną (lub dołączyć inny zabieg).
  • W trakcie terapii pamiętaj o konieczności ochrony skóry przed słońcem, ponieważ wszystkie wymienione wyżej zabiegi uwrażliwiają ją na działanie promieni UV i może dojść do powstania stanów zapalnych oraz przebarwień.

 

Zobacz inne wpisy

Zabiegi kosmetyczne, które warto wykonać w okresie zimowym!

czytaj więcej